Týden romské kultury v Břeclavi

Po, 24/04/2017

Týden romské kultury v Břeclavi

V uplynulém týdnu  od 4. 4. do 7. 4. 2017   se v Břeclavi  konal v pořadí  druhý  ročník  Týdne romské kultury u příležitosti  oslav  Mezinárodního dne Romů (MDR), který připadá na 8. dubna.

Tento den je připomínkou historicky prvního světového kongresu Mezinárodní romské unie, který se konal ve Velké Británii v roce 1971. Během tohoto shromáždění se účastníci usnesli na podobě romské vlajky a romské hymny. V České republice se MDR slaví od 90. let a i letošní ročník oslav probíhal na celé řadě míst po celé republice, včetně Břeclavi.

Záštitu nad akcí -  Týden romské kultury -  převzal  starosta Města Břeclavi Pavel Dominik. Samotným oslavám předcházely výtvarné workshopy, které navštěvovaly děti z volnočasového klubu Přístav při IQ Roma servisu v Břeclavi a  do kterých se  zapojili i dospělí.

Slavnostní zahájení oslav začalo v úterý 4.4.stužkováním Stromu dobrých sousedských  vztahů, který je vysazen u hřiště  před ZŠ Valtická, a pokračovalo Vernisáží výstavy, která vzešla z výtvarného workshopu na téma „Me som manuš – me som Rom, Já jsem člověk – já jsem Rom„.

Ve čtvrtek 6.4. v denním baru Café Dvůr, který nám bezplatně poskytl prostory. Věřím, že i přes nepřízeň počasí si návštěvníci akci spojenou s ochutnávkou romské kuchyně a doprovodným programem užili a do budoucna bude tato akce, která není určena jen Romům, ale i široké veřejnosti, ze strany města i finančně podpořena.

Oslavy MDR  s podtitulem „Můžeme spolu“ pak pokračovaly bohatým kulturním programem v pátek 7. 4. na Moravském náměstí v Brně, v němž se představily  i děti z našeho pěveckého kroužku a  Cigi Cigi  Cirkus a  vyvrcholily pro některé  zájemce návštěvou mše svaté v sobotu 8. dubna dopoledne v pražském kostele Nejsvětějšího srdce páně, kterou  celebroval arcibiskup Dominik Duka.

 

Alena Gronzíková

IQ Roma servis z.s.

Lokalita: 
Facebook Twitter Youtube More...