Jedním z nástrojů kampaně je 800 plakátů umístěných v dopravních prostředcích městské hromadné dopravy Brno. Hlavními motivy jsou, mimo příběhů pracujících Romů a zkušeností zaměstnavatelů z webu kampaně mypracujeme.cz, dvousmyslné situace vycházející ze slovních spojení, které jsou zkreslené právě kvůli předsudkům. V rámci projektu vznikl i spot „Vybílíme byt i tobě!“, který je k vidění na internetové televizi stream.cz, webové stránce www.mypracujeme.cz a samozřejmněna sociální síti youtube.“ představuje koordinátor kampaně Martin Máša.
 
Kampaň ale není jedinou náplní projektu „Vzájemně bez předsudků.“ Ten je realizovaný v několika liniích jako pedagogické aktivity, komunitní aktivity,podpora systémového přístupu a strategií k řešení začlenění Romů. Projekt se také zaměřuje na podporu nediskriminačního prostředí na trhu práce prostřednictvím značky EthnicFriendly zaměstnavatel a samotné stimulace zaměstnanosti. Postoj zaměstnavatelů je totiž často velmi podobný postoji veřejnosti - nedůvěra, podezřívavost, xenofobie, předsudky. I když v souladu s legislativním rámcem nelze v České republice diskriminovat, je skrytá diskriminace vysilující zkušeností, se kterou se setkala velká část Romů.
 
 
„Velmi si vážím těch Romů a Romek, kteří se aktivně do kampaně zapojili formou prezentace svého osobního příběhu. Sama mám spoustu negativních zkušeností při hledání zaměstnání. Mrzí mě ale, že  musím, stejně jako jiní Romové a Romky svoji „normálnost“ široké veřejnosti skoro každý den dokazovat a obhajovat.“ dodává Ivona Parčiová
Navzdory předsudkům a nedůvěře velké části společnosti Romové pracují a chtějí pracovat. Dokazují to desítky příběhů, které neustále přibývají na internetových stránkách mypracujeme.cz. Snahu nejen Romů získat práci podpořila aktivní politika zaměstnanosti, kdy pracovní úřady podporovaly veřejně prospěšné práce. Organizace IQ Roma servis se sama snaží dlouhodobě pomoci nezaměstnaným najít práci, připravit je na přijímací pohovor či pomoci se sestavením životopisů. 
 
„V tomto roce jsme v IQ Roma servis řešili více než 300 zakázek na hledání zaměstnání. Práci jsme pomohli najít 65 klientům.“ Doplňuje Katarína Klamková, ředitelka IQ Roma servis, o.s.
 
Více informací naleznete zde.

Sdílej galerii

Facebook Twitter Youtube More...