Jak jsme prosvištěli pohádkovým lesem

Hru Pohádkový les vymyslel jeden tatínek – líbilo by se mu, kdyby se dítě setkávalo s pohádkovými postavami a plnilo drobné úkoly. My jsme se toho nápadu chytily a se ženami jsme se rozhodly, že takovou hru připravíme pro děti a uděláme ji tak, aby byla přenositelná.

Scházely jsme se každý týden a vymýšlely, jaké úkoly by měly děti plnit. Rozhodly jsme se, že by hra měla být trochu edukativní k občanské gramotnosti a tak jsme se na tuto oblast zaměřily. Vymyslely jsme si, že si všechny děti vyřídí občanský průkaz, napíší dopis někomu z kamarádů, zúčastní se voleb a v tomto duchu jsme jim připravily stanoviště.

Problém jsme trochu měly s maskami. Když jsme vybíraly postavičky, které by měly obsluhovat jednotlivá stanoviště, musely jsme krotit svou fantazii, abychom byly schopné obstarat si kostýmy. Takový oslík Ijáček by se nám na stanovišti líbil, ale na to, abychom šily fialový kostým, jsme neměly látku ani čas. Podobně na tom byl Mrazík – byla by to opravdu hezká maska, ale kdo by vydržel celé srpnové odpoledne v kožichu? Takže jsme masky přizpůsobily tomu, co jsme měly doma, nebo co se dalo levně vyrobit. Jen děd Vševěd si objednal svou vlastní latexovou masku – a přitom to bylo zbytečné – na pleš dobrovolníka jsme jen mohli nalepit tři zlaté vlasy.

Vypracovaly jsme si scénář, seznam pomůcek pro jednotlivá stanoviště a následnou týmovou hru s otázkami, kde si děti mohly ověřit, co vše si zapamatovaly – a také aby si zaběhaly – záměrně jsme totiž pokládali i takové otázky, na něž odpověď znal jen sám děd Vševěd a ten byl pěkně daleko. Takže po celé hře byly děti unavené a spaly jak Šípkové Růženky.

Hru jsme hráli na našem společném víkendu v Prudké u Tišnova, kde jsme se vzdělávali.

Bylo skvělé vidět, jak se rodiče vtělili do pohádkových postaviček, které hráli – v roli královny, babky kořenářky nebo třeba Ferdy mravence jim to mimořádně slušelo. A nejlepší bylo, že jsme si to vymyslely celé samy.

Pokud se chystáte na tábor nebo nevíte, jak zabavit partu dětí na zážitkovém odpoledni, napište nám, hru vám pošleme :)

 

Lokalita: 
Facebook Twitter Youtube More...